Проект рішення Миколаївської міської ради «Про обмеження щодо продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива (крім безалкогольного)та вин столових, на території м. Миколаєва, сщ. Липівка та с. Заклад»
На публічне обговорення (оприлюднення) виноситься проект рішення Миколаївської міської ради «Про обмеження щодо продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива (крім безалкогольного) і вин столових, на території м. Миколаєва, сщ. Липівка та с. Заклад» та аналіз регуляторного впливу.
Пропозиції та зауваження до регуляторного акту будуть прийматися від громадян, суб’єктів господарювання, громадських організацій, консультативно-дорадчих органів протягом місяця (крім вихідних та святкових днів). Розробником проекту рішення є Миколаївська міська рада (81600, вул.А.Шептицького, 82, м.Миколаїв, Миколаївський район, Львівська обл., тел./факс 51-271). Електронна адреса міської ради mykolaivrada1@ ukr.net .
ПРОЕКТ
Миколаївська міська рада
Миколаївського району Львівської області
Р І Ш Е Н Н Я
від ………. 2015 р. № …..
«Про обмеження щодо продажу алкогольних,
слабоалкогольних напоїв, пива (крім безалкогольного)
і вин столових, на території м. Миколаєва, сщ. Липівка та с. Заклад»
З метою впорядкування роздрібної торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями, пивом (крім безалкогольного) і вин столових та обмеження їх продажу у нічний час, забезпечення належного громадського порядку у нічний час доби, зменшення кількості скоєних злочинів у стані алкогольного сп’яніння, відповідно до статті 25, 26, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” ( із змінами та доповненнями), Постанови КМУ від 30.07.1996р. №854 “Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями” (із змінами та доповненнями), Миколаївська міська рада
в и р і ш и л а:
Заборонити торгівлю алкогольними, слабоалкогольними напоями, пивом (крім безалкогольного) і винами столовими у стаціонарних закладах торгівлі та тимчасових спорудах з 22.00 години до 08.00 години (в нічний час), крім закладів ресторанного господарства, на території м. Миколаєва, сщ. Липівка та с. Заклад
Суб’єктам господарювання, які здійснюють торгівлю алкогольними, слабоалкогольними напоями, пивом (крім безалкогольного) і винами столовими, розмістити інформаційні таблички у відповідності до п.1 даного рішення у місцях торгівлі .
Дане рішення оприлюднити у засобах масової інформації і вступає в дію з дня оприлюднення в міській газеті “Миколаївські вісті”.
Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію Миколаївської міської ради з питань …
Секретар міської ради А.І. Щебель
Аналіз регуляторного впливу проекту рішення Миколаївської міської ради
«Про обмеження щодо продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива (крім безалкогольного) і вин столових, на території м. Миколаєва, сщ. Липівка та с. Заклад»
Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання. Опис проблеми.
Порядок реалізації алкогольних напоїв в Україні регламентується Законами України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв”, Постанови КМУ № 854 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями».
Проте проблема споживання алкоголю, особливо в нічний час, серед молоді у місті на даний час залишається актуальною та набуває все більш небезпечних для суспільства форм та проявів.
До Миколаївської міської ради надходять звернення від громадських організацій та депутатів щодо питання продажу алкогольних напоїв, особливо для молоді .
Через неврегульованість цього питання на законодавчому рівні та з метою впровадження державної політики щодо попередження вживання серед населення (в т.ч. підлітків, молоді) алкогольних напоїв і впорядкування часу продажу на території міської ради даного виду товарів, стоїть питання врегулювання (встановлення) режиму продажу алкогольних напоїв, що у свою чергу вплине на загальну ситуацію з даного питання.
Чинне українське законодавство забороняє продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових особами, які не досягли 18 років.
З інціативи громадських організацій в зимовий період 2014-2015 р.р. було проведено ряд рейдів із залученням представників громадських організацій, райдержадміністрації, міської ради, міліції щодо вивчення ситуації із продажу алкогольних напоїв в нічний час, дотримання режиму роботи торгівельних і розважальних закладів та громадського порядку . Одним із висновків роботи є те, що в нічний час продаж алкогольних, слабоалкогольних напої, пива, вина здійснюється також і молодим людям, що створює передумову для порушення громадського порядку .
У даній ситуації виникає необхідність прийняття регуляторного акта, який сприятиме обмеженню розповсюдження алкогольної залежності серед населення, а особливо серед молоді, зменшенню кількості злочинів, що скоєні особами у стані алкогольного сп’яніння, тощо.
Дане рішення покликане активізувати громаду міста щодо виявлення випадків порушень у сфері торгівлі алкоголем та спонукати приватний бізнес з розумінням і усвідомленням ставитись до виконання нового документу. На деякий час можливий супротив з боку приватного бізнесу проти запропонованих обмежень, проте в подальшому вони цілком можуть бути застосовані на практиці.
2.Цілі регулювання
Проект рішення ”Про обмеження щодо продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива (крім безалкогольного) і вин столових на території м. Миколаєва, сщ. Липівка та с. Заклад” розроблено з ціллю:
– впорядкування продажу алкогольних напоїв в торговельній мережі міста шляхом заборони їх продажу у визначений час ;
– недопущення продажу алкогольних напоїв особам віком до 18 років;
– зниження споживання алкогольних напоїв, збереження здоров’я населення міста, попередження правопорушень, пов`язаних із зловживанням алкоголю, та забезпечення громадського правопорядку в населених пунктах міської ради.
Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення визначених цілей
Збереження існуючого стану у населених пунктах міської ради.
Дана альтернатива є неприйнятною, оскільки загострення ситуації зі вживання населенням алкогольних напоїв особливо підлітками та молоддю потребує негайного впорядкування.
Заборона реалізації алкогольних напоїв у населених пунктах міської ради.
Дана альтернатива обмежує права суб’єктів господарювання на здійснення підприємницької діяльності, вимагає змінювати спеціалізацію об`єктів торгівлі та організацію їх роботи, що викличе значний супротив з їх сторони, а також викличе невдоволення з боку мешканців міста.
Обмеження (заборона) часу продажу алкогольних напоїв в об’єктах торгівлі від 22.00 до 08.00 години (крім закладів ресторанного господарства).
Реалізація такого регуляторного акта забезпечить дотримання єдиного прозорого механізму щодо впорядкування обігу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива та вина столового. Обмеження реалізації пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв, вина столового у нічний час, частково зменшить вплив алкоголю на стан здоров’я молодого покоління, мінімізує соціальні наслідки від вживання алкоголю.
Механізми та заходи, що пропонуються для розв’язання проблеми
Проектом регуляторного акта пропонується встановити обмеження щодо продажу алкогольних та слабоалкогольних напоїв, пива (крім безалкогольного) і вин столових на території м. Миколаєва, сщ. Липівка та с. Заклад. Обмеження реалізації алкогольних та слабоалкогольних напоїв, пива (крім безалкогольного) і вин столових зменшить вплив алкоголю на стан здоров’я молодого покоління. Даний регуляторний акт — проект рішенння міської ради «Про обмеження щодо продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива (крім безалкогольного) і вин столових на території м. Миколаєва, сщ. Липівка та с. Заклад» буде оприлюднений з метою одержання зауважень і пропозицій із сторони громадськості та підприємців.
Можливість досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта.
У разі прийняття цього регуляторного акта розробник вбачає досягнення визначених цілей, а саме:
– досягнення балансу інтересів підприємництва та населення у сфері профілактики та протидії проявам пияцтва і алкоголізму на території міської ради, усунення порушень громадського правопорядку у нічний час доби ;
– сприяння створенню ефективного організаційно-правового та соціально-економічного механізму впливу на діяльність суб’єктів господарювання у сфері профілактики та протидії зростання алкогольної залежності серед населення, а особливо молоді ;
– сприяння щодо зменшення кількості злочинів, скоєних особами у стані алкогольного сп’яніння ;
– забезпечення захисту населення від шкідливого впливу шуму у нічний час .
6.Очікувані результати від прийняття регуляторного акта. Аналіз вигод та витрат
Сфера інтересів органу місцевого самоврядування
В и г о д и: Зменшення кількості скарг, звернень щодо порушення правил торгівлі з продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива (крім безалкогольного) і вин столових та дотримання тиші в нічний час в громадських місцях.
Забезпечення дотримання громадського правопорядку, зменшення кількості правопорушень, скоєних в стані алкогольного сп’яніння.
Сприяння покращенню стану здоров’я населення.
В и т р а т и: Процедура розробки регуляторного акта (витрати робочого часу спеціалістів, пов’язані з підготовкою регуляторного акта), оприлюднення в засобах масової інформації.
Сфера інтересів суб’єктів господарювання
В и г о д и: Сприяння підвищенню культури обслуговування покупців. Рівні умови роботи для закладів роздрібної торгівлі.
Дотримання чинного законодавства.
В и т р а т и: Втрати, пов’язані із можливим зменшенням обсягу продажу алкогольних напоїв. Витрати на розширення асортименту товарів (крім підакцизних) з метою залучення широкого кола покупців.
Сфера інтересів населення міста
В и г о д и: Зменшення негативного впливу алкоголю на населення, покращення здоров`я, формування нових цінностей .
В и т р а т и: Незначні часові незручності при придбанні алкогольних напоїв.
Обґрунтування строку дії регуляторного акта.
Строк дії регуляторного акту необмежений. У разі зміни чинного законодавства або з інших причин, в регуляторний акт можна вносити зміни та доповнення.
Показники результативності регуляторного акта.
Кількість адміністративних правопорушень щодо порушення громадського порядку у стані алкогольного сп’яніння.
Кількість скарг і нарікань із сторони мешканців та громадських організацій на роботу об`єктів торгівлі.
9.Заходи з відстеження результативності регуляторного акта
Базове відстеження проводиться до дня набрання чинності регуляторного акта.
2. Повторне відстеження результативності проводиться через 1 рік після набуття чинності регуляторного акта.
3. Періодичне відстеження проводиться раз на три роки після відстеження результативності.
4. Для відстеження результативності регуляторного акта застосовуватимуться статистичні дані, результати перевірок, тощо.
Секретар міської ради А. Щебель