Шановна громадо, вирішимо питання належного захоронення твердих побутових відходів гуртом

0 2 416

Шлях відходів для кожного миколаївського домогосподарства закінчується на викиданні сміттєвого пакету до контейнера у дворі. Подальша доля вмісту пакетів обходить хіба тих, хто безпосередньо стикається з наслідками захоронення сміття, а саме працівників комунального підприємства «ЖКУ».

Так і повинно бути. Адже, миколаївчани працівникам КП оплачують їхні послуги, а ті, у свою чергу, зобов`язані дбати про благоустрій Миколаєва. Гадаю, ви погодитися зі мною, що ця турбота не може виявлятися виключно у простих опціях прибрати ТПВ з двору? Сюди ще слід і віднести правильне захоронення відходів, щоб убезпечити забруднення довкілля, ґрунтових вод тощо.

Для досягнення цих цілей міською адміністрацією попереднього скликання був розроблений проект щодо будівництва полігону ТПВ, який мав вирішити вкрай нагальну потребу для миколаївчан: ліквідацію стихійного сміттєзвалища, розміри якого набули загрозливих масштабів.

Неможливість правильного захоронення відходів спричиняє те, що дощові води, проникаючи крізь масу складованого просто неба непотребу, проникають у ґрунтові води у вигляді вже інфільтрату – фактично концентрованої отрути. Така ситуація є вкрай небезпечною, оскільки потрапляння інфільтрату у ґрунтові води може призвести до забруднення криниць, якими користуються миколаївчани.

Місяць тому, діюча міська рада розпочала перемовини з приватною компанією ТзОВ «Грінера Україна» та її власником Богданом Михалусем щодо можливості співпраці у питанні облаштування миколаївського полігону ТПВ. У рамках співпраці щодо будівництва сучасного полігону ТПВ передбачено здійснити такі роботи:

  • глибина котловану в основі полігону ТПВ на 2 м вище прогнозованого рівня ґрунтових вод;
  • дно і укоси котловану з протифільтраційними екранами з природних та синтетичних матеріалів із коефіцієнтом фільтрації води (КФВ) не більшим 10 см/с;
  • встановити дренажну систему для фільтратів;
  • всю поверхню котловану покрити 50 см шаром піску;
  • заповнення робочої карти провадити шарами, із пересипанням (ґрунтом, глиною) через кожні 2 м за висотою;
  • для моніторингу підземних вод та біогазу встановити контрольні свердловини та систему збирання та утилізації біогазу;
  • поверхневі (зливові та талі) води з території полігона збирати у секційні контрольно-регулюючі ставки.

Початкова стадія реалізації проекту: 500 тис. доларів. Сміттєсортувальний комплекс потужністю 8-10 тон в годину: 500 тис. доларів.

Для впровадження цього проекту компанія «Грінера Україна» заснувала у Миколаєві підприємство «Екотех», як дочірню структуру, яка вестиме свою діяльність на території міста, сплачуючи до місцевого бюджету податки та створюючи нові робочі місця для миколаївчан.

Така співпраця є вигідною з кількох причин. По перше, місцева та довколишні сільські громади зможуть отримати сучасний полігон з усіма відповідними інженерними комунікаціями не затративши на це кошти міста. По-друге, буде ліквідовано стихійне сміттєзвалище, яке загрожує миколаївчанам екологічною катастрофою.

Станом на сьогодні, Миколаїв та довколишні села, які послуговуються наразі стихійним сміттєзвалищем, в середньому, за день продукують до 17 тон сміття. За рік це трохи більше 6000 тон. Для окупності та рентабельності функціонування сучасного миколаївського полігону (з усіма необхідними інженерними комунікаціями у відповідності до світових стандартів) є необхідність у захороненні додаткових обсягів ТПВ, а саме – 137 тон щоденно, або 50.000 тон на рік. За умови правильної експлуатації такі обсяги міський полігон має можливість приймати до 20 років.

Це питання, інвестор планує вирішити шляхом додаткового захоронення 120 тон ТПВ з обласного центру. Це не лише виведе полігон на його робочу потужність, але, що найголовніше, дозволить місцевій громаді утримати тариф за вивіз та захоронення ТПВ на прийнятному рівні та заробити на питанні утилізації сміття чималі дивіденди.

Так, для миколаївчан тариф не мінятиметься, що зафіксовано у відповідній угоді між компанією інвестора та КП «ЖКУ». Також, інвестор зауважив, що з кожної тони до міського бюджету буде надходити інвестиційне роялті (платежі за користування) 30 грн. за тону, що у річному вимірі дасть чистого доходу до місцевої казни майже мільйон гривень, і це не враховуючи коштів, які надійдуть місту з екологічного фонду області та міського бюджету Львова. Мова йде про суми, що вираховуються мільйонами гривень: з екологічного фонду області має надійти 5 млн.грн, від Львова 23 млн.грн.

Акцентую вашу увагу, що у процесі реалізації проекту будівництва полігону ТПВ буде залучено лише сучасні технології які, будуть абсолютно безпечними з точки зору екології.

Розмови про абстрактних інвесторів, які прийдуть і збудують заводи, вже роками залишаються лише пустими розмовами. Ми повинні зрозуміти, що ніхто і ніколи не інвестуватиме в ту сферу, в якій не можна повернути інвестиції! А інвестицію можна повернути тільки тоді, коли це підприємство приноситиме прибуток.

І на завершення хочу особливу звернути вашу увагу на такий факт. Розвиток інформаційних технологій призвів до того, що кожен може висловити свою думку з будь-якого приводу, і вона стає доступною за лічені секунди. Гортаючи сформовані нами ж стрічки соцмереж, ми бачимо безліч різного роду інформації. І на превеликий жаль, серед цього шаленого потоку новин, ми не встигаємо перевірити факти. Так міфи стають псевдо-правдою спотворюючи реальний стан справ.

На жаль, окремі особи, які переслідують далеко не інтереси миколаївської громади, уміло маніпулюють такою викривленою інформацією та доносять її миколаївчанам як факт. Це збурює протестні настрої та роз`єднює населення. Закликаю вас ретельно перевіряти псевдо-факти.

Миколаївська міська рада завжди публічно та відкрито здійснює свою діяльність. З приводу будь-якого питання ви маєте можливість отримати офіційну інформацію, у тому числі і щодо ситуації довкола зі стихійним сміттєзвалищем, проектом будівництва полігону ТПВ.

Крім того, закликаю активних представників миколаївської громади долучатися для роботи у Громадській комісії за провадженням проекту будівництва полігону ТПВ, вносити свої пропозиції, правки чи зауваження. Для цього прошу Вас, звертатися до Миколаївської міської ради за адресою:вул.. Шептицького, 82, телефон для довідок – 51271.

Я вірю у мудрість та виваженість рішень миколаївчан, які завжди гуртувались заради добробуту своїх дітей та майбутнього. Тому, лише спільними зусиллями ми зможемо з Вами упорядкувати стихійне сміттєзвалище, побудувати сучасний полігон ТПВ та стати громадою, яка дбає про свій добробут не на словах, а реальними справами.

З повагою,
міський голова Андрій Щебель

Share.

Залишити коментар

avatar